Untitled

Czas odśnieżyć bloga, nie było mnie tutaj ponad tydzień. W czasie nieobecności sprawdziłem kilka płyt zza oceanu, zabrałem się za książkę Hołowni i odpaliłem po półrocznej przerwie FMa 2010. Ponadto wykułem na blaszkę położenie takich krain geograficznych oraz pustyń, pasm górskich itp, jak: Ahaggar, Tibesti, Kyzył-Kum, Takla Makan, Ancohuma, Bałchasz, Mohave, Jamał.

Recenzję płyt sobie daruje, nie ma sensu zanudzać. Zakochałem się jednak po raz kolejny w Bossie. Od rana słucham na przemian płyt „Born to Run” i „Born in the U.S.A”, kawał muzyki, polecam. Obie płyty w najbliższym czasie (mam nadzieję) zasilą moją płytową kolekcję, w której znajduje się już ok. 25 płyt. Chyba całkiem niezły wynik, jak na rok zbierania, prawda?

Hołownia zwyczajnie zanudza w książce „Bóg. Życie i twórczość”. Przejadł mi się jego język, przestał być tak ciekawy i taki świeży jak w poprzednich książkach. Mam wrażenie, jakbym znów czytał tę samą książkę. Poza tym komentarze tj. „przepraszam, wiem, że nie jestem dobry w porównaniach” psują efekt. Albo porównuje się dobrze albo nie porównuje się wcale. A propos książek: zgubiłem listę przeczytanych pozycji w drugim półroczu 2010. W odtworzeniu pomoże mi Biblionetka, bo tam oceniałem większość z nich, ale nie będą to wszystkie pozycje. Nie zmienia to faktu, że w podsumowaniu rocznym lista będzie. Mniej lub bardziej kompletna, ale będzie.

Odpalenie FMa po pół roku było bolesne. Wciągnąłem się jak zawsze i godzinami siedzę przed komputerem prowadząc serbską Vojvodinę Nowy Sad.

Być może na dniach pojawi się jakieś opowiadanie. W planach mam też facebookowy poradnik „Jak zyskać poklask?”, jednak zbieram się strasznie wolno i nie wiem, co z tego wyjdzie.

Bruce Springsteen – Born in the USA

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.

  • Są jakieś ograniczenia dot. graczy zagranicznych w serbskiej lidze? Ja grałem sobie w FM 2011 Ajaxem – w 3 sezony młodym składem, złożonym w większości z samych wychowanków zdobyłem wszystko, klepiąc połowę ligi po 5:0 i mi się znudziło i myślę powoli nad nową rozgrywką…

  • Wiesz, to dziwna sprawa, bo przepisy w FM 10 zmieniały w trakcie sezonów. Obecnie w zgłoszonym składzie możesz mieć max 3 zawodników spoza UE. W pierwszym sezonie był brak ograniczeń, później chyba max 5. Nie pamiętam już dobrze, bo gram stary save i mam 2019 rok. ;)

    Masz jakieś dobre treningi? Bo mam problem z wychowankami.

  • Anonymous

    Czyli twój zachwyt p.Szymonem Hołownią minął? Już cię nie kręci?

  • Kręci, ale ta książka mu nie wyszła. Artykuły w Newsweeku (choć nie czytam wszystkich) są dalej dobre, jest tam ten dziennikarski błysk, są podejmowane ciekawe tematy, jest co poczytać po prostu.

  • W ogóle nie przywiązuje wagi do treningów. Jeśli piłkarz nie ma potencjału, nic z niego nie wyciśniesz. ; ) W Ajaxie trafiają się przypadki grajków z wys. potencjałem, a i transfery u mnie specyficzne dość, bo kupowałem tylko zawodników poniżej 18. roku życia oraz dobrych zawodników do 1szego składu z wolnego transferu. Strategia świetna, Liga Mistrzów wygrana. : D

  • Wygrałem Ligę Mistrzów pierwszy raz właśnie w tym sezonie, grałem w finale z Atletico, strzeliłem bramkę w doliczonym czasie gry; wcześniej szczęśliwie pokonałem Real i Chelsea. :) Tylko w FM 2010 nie ma jeszcze prestiżu ligi i mogę liczyć tylko na wychowanków (jeden dobry na sezon to max) plus jakieś młode talenty. Później zawodnicy chcą odchodzić, niestety. Potencjał mam tylko w gwiazdkach i czasami jest nietrafnie oceniany, teraz daję więcej pograć młodym, może coś z nich będzie. ;)