Strefa klasyków: The Riddle [21]

Mam siedem lat. Regularnie wstaję na długo przed godziną 6. Idę do pokoju z telewizorem. Włączam. Gapię się przez kilkanaście minut w napis informujący mnie, że nadawanie programów rozpoczyna się o szóstej. Czekam. W końcu zaczyna się „Piosenka na życzenie”. W niej ATC „Around The World”, Antique „Opa Opa”, Liroy z Lionelem Richie „Hello”, aż w końcu pojawił się zielony ekran. Na nim stworek zrobiony z kilku białych kresek przemierza sobie świat, spotyka w nim potwora, dziewczynę, a wszystko to w rytm jednego z najbardziej chwytliwych motywów ever. Mało kto wie, że to nie Gigi D’ Agostino jest twórcą tego klasyka, autorem jest Anglik Nik Kershaw, który z „The Riddle” zrobił singiel płyty o tym samym tytule z 1984 roku .

Co jest przyczyną sukcesu „Zagadki” sprzed 27 lat? Czy jest to piękny, młody Nik Kershaw? Czy są to jego włosy, których nie powstydziłby się wokalista Akcentu? Czy może są to jego ruchy na teledysku, obrazujące tekst? Ot, prawdziwa zagadka. Jednak koniem, na którego stawiam jest motyw przewodni piosenki, wkręcający, wbijający się w uszy i chodzący za słuchaczem przez całe życie. Gigi D’ Agostino pod koniec 1999 roku dał temu hitowi drugie życie. Mocno odświeżył kawałek, dodał bębny, które powodują, że można głową zniszczyć sufit. Dodatkowo ten prosty, rysunkowy klip tylko pomnożył kilka razy efekt odbioru tego utworu. Zawsze, ale to zawsze ciekawiło mnie to, co wydarzy się dalej. Kogo spotka na swojej drodze ten ludek? Dokąd dojdzie? Jak to się skończy? Wersja Włocha mimo tego, że ma już ponad dekadę, dalej jest świeża, nadaje się na imprezę i można przy niej się bawić. (Niesprawdzone info, bo ja przecież nie chodzę na potańcówki).

A to co za ruskie znaczki? – zapyta pewnie niejeden czytający strefę. A to kawałek ukraińskiej grupy Skriabin, oparty na motywie z „The Riddle” całkiem przyjemny, polecam.
– A czemu nie było nic o tekście, Jose, no co ty? – zapyta niedoszły poeta.
– A nie było, bo tu nie o to tekst chodzi, a poza tym:

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.