Piątki na trzynastego

Za sprawą Oddisee i Chance’a The Rappera piątek trzynastego jest szczęśliwszy niż zawsze, a ich świeżutkie krążki zasługują na piątki.

oddisee

„To soundtrack do porannej kawy, wycieczki po świeże produkty do warzywniaka, popołudniowego produkowania bitów, jeżdżenia rowerem po mieście w poszukiwaniu inspiracji, pisania piosenek późnym popołudniem, wieczornego wychodzenia z przyjaciółmi, palenia sziszy na dachu w Brooklynie i ponownego wkraczania w świat snów” – tak przedstawia swoją płytę Oddisee. Kiedy dotarł do mnie mail z tą notką, byłem już po pierwszej kawie, jednak szybko pobiegłem zaparzyć drugą i „The Odd Tape” umilał mi przeglądanie portali informacyjnych oraz pracę nad esejem o tożsamości europejskiej (to komplement nad komplementy, skoro coś pomogło mi w tej niewdzięcznej czynności). To kolejny instrumentalny jazz-hopowy projekt Oddisee, który bynajmniej nie zaskakuje. Niemniej, takiej muzyki nigdy nie ma zbyt wiele.

chance

Ponad trzy lata minęły od „Acid Rapu”, który spowodował, że Chance The Rapper nie schodzi z języków. W tak zwanym międzyczasie mój rówieśnik z Chicago jako członek zespołu The Social Experiment wydał równie świetnie przyjęty album „Surf” oraz udzielał się gościnnie między innymi na płytach Kanye Westa, Macklemore’a czy Justina Biebera. Dla Chance’a nie było ważne, czy rapuje pod „kwasowe” bity, eksperymentalne wizje Westa, nieco spokojniejszą muzykę u BJ the Chicago Kida czy popowe podkłady – zawsze był wstanie przemycić swój pierwiastek i wnieść do numeru coś od siebie. „Coloring Book” wygląda na powrót do „Acid Rapu”. Chance dobrał sobie podkłady, na których nie brakuje miejsca dla instrumentów, a także do podśpiewywania, w czym radzi sobie znakomicie. Po dwóch pierwszych odsłuchach jestem zachwycony: „All We Got” z Kanyem oraz „No Problem” z Lil Waynem i 2 Chainzem mogą okazać się hitami na miarę „Juice” i „Cocoa Butter Kisses”. Wśród gości znajdziemy także Jeremiaha, Future’a, Jaya Electronikę czy Justina Biebera. Istna mieszanka wybuchowa i tylko durny, niepotrzebny „Mixtape” można wyrzucić z playlisty.

Jeżeli podoba Ci się to, co piszę i chcesz mi pomóc w utrzymaniu serwera, a przy okazji masz zamiar kupić sobie jakąś płytę – zrób to z mojego linku. Jak nie kupujesz płyt – dołącz do fanpage’a strony albo po prostu wyłącz AdBlocka i daj zarobić z AdSense. Będę wdzięczny. :)

KUP PŁYTY Z PODZIEMIA I MAINSTREAMU NA PREORDER.PL

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.