Trzy szybkie #5

Deobson „Oddycham”
Deobson wrócił po dziewięcioletniej nieobecności. Przyznam, że wielkim fanem „deobedena.com” nigdy nie byłem, toteż informacja o tym, że Deobe nagrywa krążek ani mnie nie grzała, ani ziębiła. Jednakże materiał chętnie sprawdziłem i nie żałuję poświęconego czasu. Z tekstów bije gorycz i żal, a przed charyzmą warszawskiego MC trzeba bić pokłony. Emocje, które uszły z Deobsona na „Oddycham”, są dojrzałe, szczere, niekiedy dosadnie wyrażone, a – co najważniejsze – brak w nich patosu, a monotematyczność płyty nie przeszkadza. Razi tylko ilość gości, nawet jeżeli są to świetne zwrotki (szczególnie ta Maza), to jednak za mało mamy gospodarza.

Bęsiu „Antidotum”
Ależ mam ambiwalentny stosunek do tego gościa. Z jednej strony to taki skopiowany Lecrae albo Trip Lee – christian rap na trapach, z elementami chwytliwymi w postaci śpiewanych refrenów, skandowaniem fraz czy też dość przystępnymi tekstami. Z drugiej strony momentami jest komicznie (featuring Starszego, za proste rymy, ckliwe, przesłodzone historie) i forma z treścią gryzie się za mocno. Jednak przyznać trzeba, że Bęsiu i tak zrobił spory krok w przód, tekstowo i tak jest lepiej niż kiedyś – porządny, katolicki punchline potrafi rzucić, podwójne są, flow też ma niezłe. Na pewno ten jeden z najbardziej znanych chrześcijańskich raperów w Polsce przekonał mnie, żebym sprawdził jego kolejny materiał, ale na pytania: „Czy ta muzyka trafi do kogokolwiek?” oraz: „Czy polecam ten album?” nie potrafię odpowiedzieć. Aha – Ks. Kuba Bartczak zostawił tutaj świetną zwrotkę!
DARMOWY DOWNLOAD

Palmer Eldritch „Hum”
Palmerzy tradycyjne surfują po wodach „dalekich od hip-hopu”. Tym razem padło na ambient, a część utworów z „Hum” została wykorzystana w filmie Grzegorza Mołdy „Hyperborea”. Naturalnie – jako chłopiec wychowany na hip-hopie – pojęcia nie mam, czym ambient jest, więc zamiast zgrywać mędrca powiem tylko tyle: idealne na długie jesienne wieczory, leniwie ciągnące się aranżacje, dźwięki, których bez dobrych słuchawek w pełni nie wychwycicie. Do grona tych frazesów dodam jeszcze: „Świetny klimat!” i możecie ściągać ten piętnastominutowy materiał przygotowany przez Rapha i digana.
DOWNLOAD

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.