Najciekawsze postacie z tytułów rap kawałków cz. 7

maurerfranz
Kadr z filmu „Psy”.

Dziś króluje Boguś Linda. Obok niego Ronaldo, Hank Moody, a zza nich wyłania się Wojtek Mann. Kolejna dyszka ciekawych ludzi.

Bogusław Linda
Najpopularniejszy polski aktor lat 90. doczekał się wielu tribute’ów w polskim rapie, co nie dziwi, bo kultowe filmy z jego udziałem znamy na pamięć. Niedawno Boguś trafił do tytułu kawałka Kalibra 44, gdzie nawiązania do jego twórczości są subtelne. O wiele bardziej bezpośredni byli Tede i Zgrywus, którzy prawie w każdej linijce znaleźli miejsce na follow-up bądź cytat z „Psów”.

Franz Maurer
A o najgłośniejszej postaci granej przez Lindę również powstał kawałek. Co prawda, wziął się za niego nieznany szerzej Michał eR, ale warto odnotować ten numer, tym bardziej że patronowałem tę płytę. Oczywiście znajdziecie tu niejedno nawiązanie do „Psów” czy cytat Franza Maurera, a w intrze zobaczycie jedną z najlepszych scen tego filmu. Aha, Pies Tedego też kiedyś nagrał kawałek o Maurerze.

Ronaldo Luís Nazário de Lima
Z Quebonafide mam tak, jak w tym kawałku: czasami zarapuje kozacko, czasami nie wiadomo, co o tym myśleć. Zgadzamy się jednak, co to futbolowych preferencji: obaj jesteśmy fanami Arsenalu, a naszym idolem z dzieciństwa był Ronaldo. Brazylijski napastnik czarował i strzelał bramkę za bramką w klubach i w reprezentacji, nie dało się go nie kochać. „Wracałem ze szkoły i rzucałem ten plecak na wyro / Nic się nie liczyło tylko biegać za piłą” – tak wyglądało moje dzieciństwo.

Hank Moody
Kuban wziął na świecznik głównego bohatera Californication. Jeżeli nie znacie tego serialu, co wątpliwe, to w wielkim skrócie wygląda tak: Moody to pisarz, alkoholik, bawidamek i bardzo destrukcyjna postać, która niebywale kocha swoją rodzinę. Kuban w jakiś sposób utożsamia się z bohaterem granym przez Davida Duchovnego i, cóż, trzeba mu raczej życzyć tych wszystkich cycatych panienek, a nie rozwalonego życia.

Tomasz Knapik
Najbardziej znany polski lektor filmowy użyczył swojego głosu w kawałkach WWO czy w introdukcji do płyty Donatana. Ale trafił również do tytułu i było to bardzo dawno temu. Zrobił to KęKę w czasach, kiedy słuchało go wąskie grono fanów, a w to, że wypłynie pewnie sam nie wierzył. Co prawda, bardzo niewiele wspólnego ma ten numer z panem Knapikiem, niemniej warto go sprawdzić.

Hunter Thompson
Nie znam twórczości tego amerykańskiego dziennikarza ani nie oglądałem Las Vegas Parano, którego jest głównym bohaterem. Jednak po kawałku Flaszek i szlugów mam ochotę jak najszybciej nadrobić te braki. Będący ciągle na haju i podróżujący z walizką pełną narkotyków Hunter Thompson nie mógł być nudną postacią, nawet jeśli pod koniec swojego życia zdecydował się na samobójstwo.

Master P
„Krzyczę „Ughh” jak Master P, koszę kwit jak Master P / Chcę być kimś jak Master P i mieć deal jak Master P” – tak rapuje Kobik o tym amerykańskim raperze i założycielu No Limit Records, a Percy Robert Miller w latach 90. dorobił się milionów. Niech i Kobikowi się uda, co mu będę żałował.

Mallory Knox
Mickey’ego i Mallory Knox polski hip-hop poznał głównie dzięki „Gorączce w parku igieł” Jimsona. Bohaterzy świetnego filmu Olivera Stone’a „Urodzeni mordercy” jadą autostradą 666 mordując przypadkowych ludzi. Oskar z PRO8L3Mu składa Mallory hołd opisując sytuację ze swojego snu, w której szalona pani Knox z pewnością wzięłaby udział.

Wojciech Mann
Trójkowy redaktor pojawił się już w piątej części tego cyklu, ale wyraziłem tam nadzieję, że ktoś lepiej wykorzysta tę postać. No i proszę – Świnia na swojej nowej epce wspomina pana Manna i podśmiewa się z jego tuszy. Raper propsuje też program Mann i Materna, a pod koniec utworu pojawia się nawet zabawne przejęzyczenie pana Wojciecha, które popełnił podczas audycji „W tonacji Trójki”.

Guido Orefice
Cykl jak zwykle zamyka Kecaj. Tym razem bohaterem jego kawałka jest Guido Orefice, grana przez Roberto Benigniego postać z filmu „Życie jest piękne”, która trafia do obozu koncentracyjnego i tam przekonuje swojego syna, że wszystko, co dzieje się wokół jest zabawą. Chociaż to ładna historia, to ja nie przepadam za takimi śmieszkami, ale sprawdźcie, co ma do powiedzenia reprezentant Skweru.

I chyba czeka nas dłuższa przerwa, jeśli chodzi o ten cykl. Powoli kończą się bohaterowie umieszczani w tytułach kawałków. Jeżeli znacie postać, której nie było w dotychczasowych odcinkach – dajcie znać.

Playlista na Spotify poniżej, jednak to w poszczególnych postach znajdziecie najwięcej kawałków.

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.