Poznaj Chestertona – Krzysztof Sadło „Człowiek, który był Chestertonem”

Gilbert Keith Chesterton – mówi Wam coś to nazwisko? Powinno, bo to jeden z najbardziej znanych apologetów XX wieku, a cytaty z jego twórczości wykorzystano w książkach, artykułach czy nawet memach. Biografia Anglika napisana przez Krzysztofa Sadłę to kompendium wiedzy o tym wybitnym pisarzu, toteż warto się z nią zapoznać.

Chesterton urodził się w 1874 roku. Co ciekawe, nie dorastał w katolickiej rodzinie ani nie kształcił się w popularnych wtedy jezuickich szkołach, które wiary potrafiły pozbawiać,zamiast ją wzmacniać, o czym pisał Joyce w „Portrecie artysty z czasów młodości”. Rodzice Chestertona należeli do Kościoła anglikańskiego, chociaż wiary nie traktowali zbyt poważnie; on sam długo jej szukał, gdyż był agnostykiem oraz interesował się rozkwitającym ówcześnie spirytyzmem. Przyjął chrzest w 1922 roku, ponieważ to właśnie w katolicyzmie znalazł odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Silna wiara, o której wiele pisał w niezliczonej ilości dzieł ugruntowała także jego poglądy polityczne: głosił w nich dystrybucjonizm, odrzucając część kapitalizmu oraz cały socjalizm. Był niezwykle popularny w Imperium Brytyjskim, które niejednokrotnie ostro krytykował oraz w międzywojennej Polsce, o której wypowiedział wiele ciepłych słów.

Niezwykle ważne dla czytelników nieznających postaci Chestertona jest to, iż Krzysztof Sadło napisał jego biografię niebywale przejrzyście. Nie mieszał życiorysu z ideami, skupił się tylko na konkretnych kwestiach poruszanych przez Anglika, oddzielił wizję wiary od poglądów politycznych. To bardzo ważne, gdyż nie zostajemy przytłoczeni nadmiarem informacji, Sadło podaje nam stopniowo wiedzę o mądrości autora „Ortodoksji”. Co więcej, nie rozkłada na części pierwsze wszystkich jego tez i udało mi się zmieścić na 140 stronach, które usłał cytatami z wielu dzieł Chestertona. Jego prosty, jasny i nieprzeintelektualizowany język sprzyja również „zwykłym” czytelnikom.

W tej krótkiej, ale niezwykle treściwej publikacji znajdziemy informacje, które pozwolą nam zarówno przygotować sobie grunt przed poznawaniem twórczości Chestertona, jak i uzupełnić luki w znajomości jego życiorysu czy lepiej poznać jego postać. Zdecydowanie polecam poznać i tę biografię, i dzieła tego genialnego publicysty.

Za egzemplarz podziękowania dla:

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.