Szesnastu przepytanych – Krzysztof Ziemiec „Rozmowy z dystansu”

ziemiec2

W rozmowie z Mirą Suchodolską, która została wydana w książce „Wszystko jest po coś”, Krzysztof Ziemiec dał się poznać jako niezwykle silna i pełna wiary osoba, która przeżyła ciężki wypadek. Tym razem dziennikarz staje po właściwej stronie mikrofonu i w „Rozmowach z dystansu” to on zadaje pytania, a wśród jego rozmówców znajdziemy czołowych polityków, hierarchów polskiego Kościoła oraz inne postacie z życia publicznego. 

 

Wśród tych szesnastu przepytywanych najciekawszy wydawał się Roman Kluska, polski biznesmen, którego zniszczyło polskie państwo. Jednak założyciel Optimusa nie pragnie zemsty, przeciwnie – przeszłość odgrodził, zmienił branżę i teraz zajmuje się produkowaniem sera. Oczywiście jako człowiek, który wiele skorzystał na reformie Wilczka, narzeka na bezsensownie zmieniające się prawo, ale wyczekiwanych przeze mnie gromów nie ma. Jest za to spoglądanie w przyszłość i trzeźwa ocena rzeczywistości.

Prawdę powiedziawszy, żaden wywiad specjalnie mnie nie zaskoczył. Jarosław Kaczyński dalej chce uwolnić państwo od PO, ale jego język jest niepotrzebnie tak agresywny i zawzięty; i na pewno zbyt pogmatwany, by móc w pełni mu zaufać. Paweł Kukiz nie chce być politykiem, ale mieszać się w nią jak najbardziej zamierza, szczególnie jeżeli trzeba walczyć o jednomandatowe okręgi wyborcze. Kardynał Stanisław Dziwisz i arcybiskup Józef Michalik odkłamują nieco obraz Kościoła – gdy chodzi czy to o walkę z gender, czy to o kondycję polskiego katolicyzmu. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski dalej naszą uwagę kieruje na Kresy, a także przypomina, kim był Stepan Bandera oraz jaką rolą odgrywali jego naśladowcy na Majdanie. Norman Davies opowiada o polskiej historii, a Ewa Błasik o swoim mężu. Przypominamy sobie również takie nieco zapomniane postacie, jak Hanna Suchocka czy Marian Krzaklewski. I tak dalej… Prawdę mówiąc, widząc nazwisko osoby, z którą rozmawiał Krzysztof Ziemiec wiemy już, jak będzie przebiegał wywiad. Ale to przecież nic złego.

Dzięki „Rozmowom z dystansu” jeszcze lepiej poznajemy tych szesnaścioro przepytywanych, gdyż pytania redaktora rozwiązują im języki oraz pomagają jasno wyrażać myśli. Jednak nachalnego drążenia tematu czy ofensywności tu nie ma. Krzysztof Ziemiec jest niemalże niezauważalny, płynnie zmienia temat, rozmowy prowadzi kulturalnie, a przecież to ostatnio wcale nie jest tak częste. Przeszkadza jedynie wymieszanie wywiadów pod względem tematycznym – przeskakujemy z Ukrainy w sprawy polskiego Kościoła, następnie czytamy o przemianach przy Okrągłym Stole i wracając do spraw naszego wschodniego sąsiada, czytamy jeszcze rozmowę z Anną Dymną.

Mnie, entuzjaście wywiadów, „Rozmowy z dystansu” przypadły do gustu. Chociaż brak w nich kontrowersji, pojedynków dziennikarza z rozmówcami czy szczególnie ostrych wypowiedzi tych ostatnich, poznanie tych szesnastu osób było naprawdę interesujące, a dzięki wysokiej kulturze ich prowadzenia, rozmowy również bardzo przyjemne. Jednak czy którakolwiek z nich zapisze się w historii? To już bardzo wątpliwe.

 

 

Za egzemplarz podziękowania dla:

Wydawnictwo M

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.