Najciekawsze postacie z tytułów rap kawałków cz. 5

lara
Źródło: http://www.fanpop.com/clubs/tomb-raider/images/6320411/title/lara-croft-wallpaper

Wiem, wiem: dawno nie było tego cyklu, więc powinien umrzeć śmiercią naturalną. Tym bardziej że coraz mniej ludzi chciało go czytać. Ale co zrobić – po prostu lubię go przygotowywać. Dlatego dziś poczytacie o Thomasie Edisonie, Larze Croft, Diogenesie i innych.

CZĘŚĆ 1
CZĘŚĆ 2
CZĘŚĆ 3
CZĘŚĆ 4 

Thomas Edison
Żarówka, fonograf, udoskonalenie telefonu, zbudowanie pierwszej elektrowni i ponad 1000 różnych patentów – aż tyle zasług przypisuje się Edisonowi. Amerykański wynalazca trafił do luźnego kawałka Rasa i Qćka po to, by rozświetlić nam smutne dni i dodać otuchy w drodze na szczyt. „Thomas Edison” z pewnością trafiłby do mojego TOP10 kawałków na lato – aż chciałoby się usłyszeć kiedyś Rasqćkalism.

Andrzej Iwan
Tymin i Peus w swoim kawałku wykorzystują nazwisko piłkarza, który miał papiery na wielkie granie, jednak kontuzje i alkoholizm nie pozwoliły mu w pełni rozwinąć swojego talentu. „Rollercoaster” to podtytuł tego numeru i trudno się nie zgodzić z twierdzeniem, że tak wyglądała kariera Iwana: od występów na Mistrzostwach Świata do prób samobójczych. Podoba mi się sposób, w jaki Tymin i Peus podeszli do tematu, a wybrali też dobrze reprezentujące książkę cytaty ze „Spalonego” – autobiografii Iwana.

Tony Takitani
T.O.M.S utożsamia się z bohaterem opowiadania Harukiego Murakamiego, a ja muszę ze smutkiem przyznać, że twórczość tego japońskiego pisarza to dla mnie biała plama. Niemniej, z opisu wynika, że Tony cierpiał na chroniczną samotność, a stąd już blisko do rozgoryczonego T.O.M.S.-a, który walczy z samym sobą i chce poczuć coś więcej niż stres i nerwy.

Jerzy Mordel
Jurek Mordel to polski żużlowiec znany najbardziej (przynajmniej dla mnie, czyli kogoś, kto nie jest fanem żużla) z tego wywiadu, w którym niebywale skromnie odpowiada na pytania. Rozmowa sprzed lat posłużyła Te-Trisowi, Rasowi i Astkowi na stworzenie jednego z najlepszych bengerów ubiegłego roku, o tym, że podobnie jak Jerzy, lubią, gdy w domu jest spoko, a w klubie dobrze.

Lara Croft
Jedna z najsłynniejszych bohaterek gier komputerowych wita nas w tytule kawałka Quebonafide. Autor „Eklektyki”  – jak to ma w zwyczaju – korzysta z wielu porównań i odniesień, w tym numerze dominują gry komputerowe, więc i miejsce dla Lary Croft i jej usz… piersi musiały się pojawić. Swoją drogą, zazwyczaj nie wiem, o co chodzi w tych numerach o grach, a tutaj DSJ czy Maxa Payne’a znam dobrze.

Claude Speed
Kolejna postać z gry. Tym razem bohater kultowej serii GTA. Znam fantastyczną jedynkę, w której dostawało się bonusy za przejeżdżanie strajkujących (trzeba zabijać protestanów, jak mawiał mój kuzyn) i Vice City, które przez chwilę zawróciło mi w głowie, ale później prawilnie wróciłem do Football Managera. San Andreas znam już tylko z widzenia, dlatego to Koldi opowie Wam lepiej o  życiu Claude’a Speeda.

Wojciech Mann
Leh twierdzi, że w rapie jest jak Wojciech Mann w „Szansie na sukces”; ma oczywiście na myśli to, że pociąga za sznurki. Trochę szkoda, że tylko w ten sposób Leh upamiętnił bardzo sympatycznego i – moim zdaniem – najlepszego polskiego dziennikarza muzycznego, ale być może zrobi to ktoś jeszcze. Wszak Mann to nie tylko „Szansa na sukces”, a przeróżne inne programy telewizyjne, radiowe i występy publiczne, które zawsze ubarwia typowym dla siebie  poczuciem humoru.

Diogenes
Kiedy do bohatera z tytułu kawałka Emesa Milligana podszedł Aleksander Wielki i zapytał o jego życzenie, ten odpowiedział, żeby Aleksander się odsunął i nie zasłaniał mu słońca – taki był z niego ancymon. Emes przywołuje jednak inną anegdotę, według której grecki cynik miał chodzić po mieście z zapaloną latarnią, szukając prawdziwego człowieka. Autor „Spin-OFFu” również poszukuje i miejmy nadzieję, że znajdzie człowieka i wartościowego słuchacza.

Wesley Snipes
Szkoda, że w Polsce jest tak mało takich brzmień jak u Wuzeta. Chociaż może nie jestem największym fanem grime’u, trzeba przyznać, że autor „Dzieci basu level 2” dodaje scenie kolorytu. Co robi w kawałku Wuzeta i jego kumpli amerykański aktor, znany chociażby z roli w „Biali nie potrafią skakać”? Służy głównie do porównań typu: „Bity mroczniejsze niż Wesley”, czyli generalnie dość luźno potraktowano jego obecność, ale numer i tak może się podobać.

Leon Zawodowiec
Postać z filmu Luca Bessona znamy pewnie wszyscy: to płatny morderca opiekujący się młodziutką Matyldą, której rodzice zostali zabici. Kecaj mniej lub bardziej subtelnie nawiązuje do fabuły filmu: mamy zapuszczający korzenie kwiatek czy „sprzątanie”, jakim zajmuje się Leon grany przez Jeana Reno. Moim zdaniem to jeden z najlepszych numerów na „Lidze niezwykłych dżentelmentów”.

Jeżeli podoba Ci się to, co piszę i chcesz mi pomóc w utrzymaniu serwera, a przy okazji masz zamiar kupić sobie jakąś płytę – zrób to z mojego linku. Jak nie kupujesz płyt – dołącz do fanpage’a strony.

KUP PŁYTY Z PODZIEMIA I MAINSTREAMU NA PREORDER.PL

Jeżeli chcecie posłuchać niektórych kawałków z tego cyklu na Spotify, to zapraszam na playlistę:

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.