O wyższości Adamów

Jak powszechnie wiadomo polska sceną hip-hopową rządzą Adamowie. Każdy w swojej ścisłej czołówce ma na pewno jakiegoś imiennika naszego najlepszego skoczka, choć sam o tym nie wie. Przedstawię krótko sylwetki w kolejności nieprzypadkowej.

1. TeTris, czyli Adam Chrabin.
Tet jest od jakiegoś czasu na szczycie polskiej sceny, może z nim konkurować jedynie Mes, ale jest Piotrem, więc dziś przegrywa. Dlaczego TeTris? Błyskotliwy, charyzmatyczny, odważny, nowatorski, utalentowany i przede wszystkim skromny. Adama nie da się nie lubić. Potrafi poruszać uczucia kawałkami (Chemafi), rzucać zabójcze panczlajny (Prawo do bragga), opowiadać historie z życia (Ze śmiercią mi nie do twarzy), pisać fantastyczne storytellingi (Grzech za grzech, Magnum), rozśmieszać (Lusifer, Doktor T) oraz być prawdziwym (2k9). Poza tym TeTris = świetna technika i masa dwuznaczności. Znam wszystkie projekty Teta i mogę nazwać się psychofanem, bo czekam na kolejny mixtape, który już niebawem.
Kawałek Adama, który powinniście znać: Pamięć
Ulubione wersy:
Nie martw się mała, otworzymy wymarzoną knajpę,
Na wakacje zabiorę was na wymarzoną łajbę,
Znajdę szanse, i nie splamię przy tym honoru,
A jak nie, to nadrobię poczuciem humoru,
Chciałbym patrzeć na Adriatyk i zamawiać krewetki,
A nie z resztki makaronu kombinować spaghetti,
Znam smak obu tych wersji, wybieram pierwszą,
Chociaż każda jest najlepszą, kiedy Ty jesteś ze mną,

2. Łona, czyli Adam Zieliński
To raper, którego bardzo lubię i darzę ogromnym szacunkiem. Za co? Za niesamowite historie, za kapitalne przenośnie i za optymizm. Mało u Łony smutnych kawałków nawet te, w których poruszone są poważne tematy są żartobliwe (np. „A dokąd to?”). Niektóre teksty są tak dobre, że wykorzystuję je startując w konkursach recytatorskich („Nieruchomości”). Pierwszym zasłyszanym przeze mnie kawałkiem Adama była „Kawa”, którą kojarzą chyba wszyscy, później były inne kawałki podrzucane od znajomych, później całe płyty.  Z ciekawostek to skończył Liceum im. Adama Asnyka.
Kawałek Adama, który powinniście znać: Do Ciebie, Aniu, szłem

3. Pih, czyli Adam Piechocki
Dla wielu jest zbyt chamski i ma zbyt monotonne flow. Dla innych to najlepszy raper. Dla mnie to bardzo ważna postać w polskim rapie.To, że w tekstach czasami nie przebiera w słowach można skomentować tak, że rap to nie filharmonia, ale znając kawałki Adama wiem, że nie jest to półgłówek. Zresztą jak mógłby nim być autor takich kawałków jak „Rosyjska ruletka”, „Nigdy już nie wróci”, czy „Śmierć nas nie rozłączy”? Poprzednia płyta – „Kwiaty zła” – była jedną z najlepszych płyt 2008 roku, trochę przespałem i dopiero teraz przymierzam się do jej kupna. Ogromny szacunek i czekam na kolejną płytę, która została już zapowiedziana.
Kawałek Adama, który powinniście znać: Czarny kruk (złapany w zamkniętym rozdziale życia)

4. O.S.T.R., czyli Adam Ostrowski
Dla wielu imię Adam kojarzy się tylko z Ostrym, a Ostry kojarzy się z numerem jeden w Polsce. Raper, który sprzedaje w Polsce najwięcej płyt (okupuje wysokie miejsca na OLiS), zdobywa Fryderyki i Ślizgery, jest świetnym producentem i bożkiem gimnazjalistów. Dla czego u mnie dopiero na końcu? Za to, że z wiekiem jego głos zaczyna skrzeczeć. Za to, że choć bity mają poziom światowy, to teksty nie są już tak świeże jak kiedyś. Owszem, „Tylko dla dorosłych” jest świetnym pomysłem. Jednak trochę słabo zrealizowanym, a druga płyta jest taka jak poprzednia, czyli nudna. Niemniej jednak za to, co O.S.T.R zrobił i ciągle robi dla rapu w Polce należy mu się ogromny szacunek.
Kawałek Adama, który powinieneś znać: Ile jestem w stanie dać 

Powiązania międzyadamowe
Jest ich bardzo dużo, choć czterej na jednym kawałku nie rapowali nigdy. Za to trzech Adamów stworzyło kawałek z płyty Teta „Dwuznacznie” – Tam i z powrotem (ft. Łona)(prod. OSTR). Ostrowski na „Dwuznacznie” też rapował w jednym kawałku, a w kilku innych robił bity. TeTris i O.S.T.R spotkali się na albumie Metro w kawałku Bestia.
Łona wydaje też płyty w tej samej wytwórni co O.S.T.R, czyli w Asfalcie.

I to by było na tyle. Czy trzeba być Adamem, żeby zawojować Polską scenę hip-hopową? Oczywiście, że nie. Ale Adamy mają lepiej.

PS. Jak widać w linkach obok powstała grupa czytelników bloga Mateusza Osiaka na Facebooku. Zapraszam.

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.

  • Anonymous

    Adamy jak to Adamy fajnie że poruszyłeś ten fakt że w rapie to właśnie oni są jednymi z lepszych ładnie masz w sumie yoł

  • Anonymous

    Props za pomysł, zgrabna puenta, piszesz poprawnie, bez spuszczania, widzę dużą wiedzę. Na ślizgu masz równie sensowe posty. 5!