Trzy szybkie #14

Gdybym miał dodawać podtytuły do kolejnych części tego cyklu, to ta nazywałaby się „Niedocenieni”. Bo czy ktoś z Was regularnie słucha Vixena albo albumów Cygi? Czy znacie Young Roddy’ego? Jak tak, to między nami spoko, jak nie, to sprawdźcie dzisiejszy odcinek cyklu.

vixen Vixen „Loco Tranquilo”
Nigdy nie spodziewałbym się, że Vixen mnie tak zaskoczy. Zachęcony recenzją Marcina Flinta sprawdziłem ten konceptualny materiał (coś w rodzaju Mr. Hyde’a i Dr. Jekylla) i szczena trochę mi opadła, bo wydawało się rzeczą niemożliwą, że Peja miał w swojej wytwórni taki diament. Vixen zadziwia zarówno swoim elastycznym flow, jak i błyskotliwymi linijkami, w których gra na skojarzeniach i wykorzystuje wiele ciekawych konceptów – po przykłady odsyłam do płyty, bo wyrwane z kontekstu mogłyby brzmieć głupio. Przytoczę tylko niektóre wykorzystane i wyczerpane tematy: wieś, morze, Bliski Wschód . Nieprzewidywalna część osobowości rapera, czyli Tranquilo jak oszalała dominuje podkłady, przyciągając naszą uwagę. Zdecydowanie gorzej wypada Vixen na spokojniejszych podkładach – tam to on dał się zdominować przez Kubę Knapa. Najbardziej „Loco Tranquilo” szkodzi jednak długość albumu, a wyeliminowanie kilku gorszych momentów sprawiłoby, że najnowszy krążek Vixena mógłby wskoczyć na tegoroczne podium i nie ma w tym przesady.
Sprawdź: Ahooj, Country boy

00 - Young_Roddy_Legal_Dealing-front-largeYoung Roddy „Legal Dealing”
Young Roddy to raper z ekipy Jet Life, przewodzonej przez Curren$y’ego i skoro padła już ksywka autora „Pilot Talk”, to warto zaznaczyć, że „Legal Dealing” blisko do twórczości tego pana. Za takie mixtape’y jak ten lubi się amerykańskich raperów. Krótkie, niezobowiązujące materiały, które jednak potrafią umilić czas i zawsze znajdują się na nich jakieś perełki. Tutaj wśród najlepszych tracków znajdziemy „Forgive You”, do którego bit wyprodukował polski producent Romanski. Poza tym sporo cykaczy, wiele wersów o chęci zarobienia kolejnych tysięcy i tak dalej. Na „Legal Dealing” jest odprężająco, niemal idealnie na wieczór po ciężkim dniu, dlatego warto się z tym zapoznać. Nawet jeżeli po kilku odsłuchach zapomnimy, że coś takiego powstało.
Sprawdź: Forgive You, I Know It
Pobierz za darmo: http://www.datpiff.com/Young-Roddy-Legal-Dealing-mixtape.659695.html

cygaCyga „Czasy odrzuconych”
Czy od Cygi oderwie się kiedyś łatka „najbardziej niedocenionego polskiego producenta”? Z każdym projektem wydaje się, że to już jego czas, ale rozgłos wciąż mniejszy niż można byłoby się tego spodziewać.  Na „Czasach odrzuconych” Kubie udało się zebrać najlepsze postacie z kolejnego już pokolenia podziemnych raperów. Jest Igrekzet (z doskonałą zwrotką), Bogu Bogdan, TMK aka Piekielny, KBPS, Pet Petter czy TrooM, wspierają ich weterani tacy jak Junes, Enson oraz Kedyf. Wszyscy podołali, a to już coś, bo przecież Cyga tworzy dość wymagające bity. Nie obawia się samplować jakichś kurwa wix techno dźwięków, bawi się tempem, aranżacjami, często dolatuje w swoich eksperymentach, robiąc mega nieoczywiste rzeczy. Za to go lubię, przez to jest wciąż szerzej niedoceniony, acz szanowany w podziemiu. „Czasy odrzuconych” oczywiście trzeba sprawdzić, nawet jeżeli w całości do Was nie trafi, to Cyga jest na tyle interesującą postacią, że warto ją znać.
Sprawdź: Podróż 3, Podziemny gwiazdor
A TUTAJ WYWIAD Z CYGĄ. 

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.

  • Upadly Aniol

    Też zostałem kompletnie zaskoczony przez Vixena. Recenzja wkrótce na krzywa-krooopa.blogspot.com
    Pozdro