Gramrap – historia prawdziwa cz. 2 – Zakamarki kolekcji #6

VOLT2

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi Koldi z Alcomindz Mafia, doskonale rokujący młody producent Eigus czy wygrywający konkursy na oldschoolowe remixy Innotic to tylko niektórzy ludzie, jakich poznałem na forum Gramrap.

Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, ten będzie tyczył się osób, które udziały się na upadłym forum Gramrap (później Rapgram). Niektórzy zyskali mniejszy lub większy poklask, dlatego warto o nich wspomnieć, tym bardziej że z wieloma z nich dalej utrzymuję kontakt. Kolejność alfabetyczna.

Adis
Najlepszy wokal na forum, choć to nie równało się nigdy „dobry wokal”. Mam z nim nawet wspólny numer, na którym wykonuje refren, a ja koślawym flow follow-upuję DJ Quika. Z tego, co wyfacebookowałem dalej nagrywa, trochę koncertuje i – co najważniejsze – można go bez przypału słuchać. Niedługo wypuszcza mixtape „Runway” wspólne z MCzaja, który promuje taki fajny numer:
MCZAJA ╳ ADIS – SKI JUMPING (PROD. PELEK)

Eigus
Nie wiem, skąd ten gimbus się tam wziął i jakim cudem poczynił tak wielkie postępy w tak krótkim czasie. Gość robił sobie bity na forum, praktycznie dla nikogo, a potem dzięki zaistnieniu na płycie Tymina i Peusa zaczął stopniowo zdobywać fejm, poszerzać horyzonty i robić jeszcze lepsze bity. Kibicuję mocno i czekam na wszystkie rzeczy. W wywiadzie zapowiadał projekt, w którym ma rapować. WYWIAD
FLIPTHATSHIT – EIGUS

Innotic
Najbardziej oldschoolowa głowa na forum, gość, który o złotej erze wie wszystko: o raperach, o płytach i o samplach, jakie wykorzystano w numerach. Na portal GramRap przygotował analizuję każdego bitu z płyty „Teoria równoległych wszechświatów” Medium. Gdyby urodził się kilkanaście lat wcześniej, miałby stada fanów. Pozostało mu jednak wygrywanie konkursów na oldchoolowe remixy (np. Sztigara Bonko) i współpraca ze zwycięzcą Żywegorapu – Lajtem. Mam nadzieję, że usłyszę go kiedyś na płycie Sariusa lub na innym projekcie, który będzie bił w rytm jego bębnów.
Sztigar Bonko – Zasznup sie to (Innotic Remix)

JRX
Raper, człowiek od mixu, nie wiem, w jakiej kolejności. Do tej pory mam z nim kontakt i mam wrażenie, że typ zna cały polski hip-hop. Często podrzuca mi jakichś totalnym no name’ów z pytaniami, co o nich sądzę. To chyba też jedyna osoba, która potrafi przesłuchać całe dissy SB Mafii na Deysa. Niedawno wydał krążek „Monumenty” i kilka propsów zebrał. Ja mam alergię na jego rap i zawsze, jak podsyła mi nowe numery to wysyłam go w diabły. Ten jednak nigdy się nie zraża, za co go doceniam. Wiedzę na temat rapu z USA i z Polski ma ogromną. I stoi po właściwej stronie polityki.
JRX – Monumenty (produ. Eigus)

Koldi
Czasami mam wrażenie, że te wojna trueschool vs newschool zaczęła się od naszych forumowych kłótni. Dyskutowaliśmy setki razy nie przebierając w słowach, jednocześnie zachowując do siebie szacunek. Ja wmawiałem mu, że golden age szanować trzeba i podrzucałem mu „Mecca and the Soul Brother”, on wymyślał kolejne inwektywy i puszczał mi Kano, Wileya czy Juicy J’a. Prawie nic z tych rzeczy mi się nie podobało, ale mimo wszystko czegoś się nauczyłem. Pamiętam Koldiego, jak robił jeszcze truskulowe bity i jarał się Brudnymi Sercami, pamiętam początki Alkomindz Mafii (zgadnijcie, kto zakładał im tematy na Ślizgu), mieliśmy nawet ustawić się na chlanie, ale nie pykło. Trzeba przyznać, że zamierzony cel osiągnął, przez jakiś czas bolało mnie, że takie rzeczy trafiają do ludzi, ale… damn, on cały czas z rozmysłem coś takiego planował, I nie dajcie się zwieść niektórym postom, które wyglądają jakby pisał je jakiś przygłup – to inteligenty koleś. Zarabianie rąk nie brudzi, także pięć.
Alkomindz Mafia – Dinxhajs

Michał eR
Michała kojarzyłem ze Ślizgu, ale poznałem dzięki Gramrapowi. Kiedyś jedne z najbardziej wyrazistych poglądów i ultratruskulizm, a odkąd zaczął brać narkotyki stał się kolejnym kodeinowym jeźdźcem. Lata temu dzwoniłem do niego po alkoholu i opowiadałem mu głupoty po angielsku, teraz patronuję jego projekty. Normalny chłopak, żaden odmieniec, któremu kibicuję, jeżeli chodzi o rap, ale strasznie powoli idzie mu nagrywanie. Woli być magistrem.
Michał eR – Fale (prod. Mr. No Problem)

O.L.
Chociaż fejmu nie zdobył, to muszę o nim wspomnieć, bo a) to mój najlepszy kumpel, b) wprowadził mnie na forum. Ma kilka płytek na koncie (w tym ze trzy ze mną), nagrał trochę featów, był truskulem, trapowcem, na koniec nawet kserem KęKę. Jeden numer dalej czasami lata na melanżach, ale karierę zawiesiła/skończyła praca.
O.L. – Za to

TrzyBe / Duchu
Muszę dać tych dwóch panów razem, bo choć wiem, że na forum spędzili dużo czasu i współpracowali z wieloma osobami stamtąd, to nie miałem nigdy z nimi większego kontaktu. Niemniej warto odnotować ich obecność, bo całkiem sporo ludzi czeka na ich materiały. TrzyBe z tego, co wiem porwała praca i zawiesił działalność, a Duchu szykuje coś w tym roku. Oby!
TrzyBe/Kosaaa – Pożegnania (ft. Huczuhucz, DJ Te)
Duchu/PTK – Oszalej 

Pelek
Producent równie młody co Eigus, ale fejmu żadnego nie zyskał, a to dziwne, bo swego czasu zapowiadał się naprawdę nieźle. Newschoolował, ile wlezie i pewnie dalej to robi. Słyszałem go ostatnio tylko u Adisa – i to tylko dlatego, że ten ostatni podrzucił mi swój numer, ale to chyba za mało, żeby mówić o jakimkolwiek fejmie, co? Na kanale ma bity na sprzedaż, a to znaczy, że nie ma komu ich regularnie dostarczać. Szkoda.
KANAŁ SOUNDCLOUD

Pe-Ter
Raper-admin, który miał fioła na punkcie dykcji, rytmiki i warsztatu. Poza występem na gorzowskiej Wizji Lokalnej i mixowaniu numerów kariery nie zrobił, zaczynał jednak karierę gościa od dubbingu w anime. Przepadł w czeluściach internetu.
Wizja Lokalna: Gorzów

WOLUS
Kolejny gorzowski raper. Ten akurat dalej aktywny, nagrał ostatnio nawet materiał, który mi podesłał, a ja obiecałem, że go sprawdzę, czego nie zrobiłem. Propsy, że działa, ale daleka droga przed nim, by zaciekawić ludzi spoza kręgów znajomych. Łapcie truskulowy klip od niego:
WOLUS – Kilka ran (ft. Dj Tony, prod. Tdk)

Jeżeli podoba Ci się to, co piszę i chcesz mi pomóc w utrzymaniu serwera, a przy okazji masz zamiar kupić sobie jakąś płytę – zrób to z mojego linku. Jak nie kupujesz płyt – dołącz do fanpage’a strony.

KUPUJ PŁYTY I UBRANIA NA PREORDER.PL

Mateusz Osiak

Dobry ze mnie chłopak, żaden odmieniec.

 • coco

  wpis trochę w stylu kółka wzajemnej adoracji. fajnie, że masz kolegów.

  • blogosiaka

   No nie da się ukryć, że wyszło lizanie się po prąciach, ale chciałem podsumować tamten czas.

 • rtfl

  zainteresowała mnie ta analiza bitów z „Teorii Równoległych Wszechświatów”, można gdzieś to przeczytać jeszcze?

  • blogosiaka

   Raczej nie, ale podbiłem do autora, może jeszcze ma na dysku.

  • blogosiaka

   Nie ma szans na odzyskanie tego niestety, chyba nawet webarchive nie pomoże.

  • blogosiaka

   A jednak jest! Postaram się to na dniach opublikować, o ile autor wyrazi zgodę.